Bio

Skladatelská činnost. Komponování skladeb na míru.

Hned na začátku Vás musím upozornit, že pokud hledáte stručnější informace o mých hudebních úspěších či událostech, zamiřte spíše do sekce reference. Pokud se o mém hudebním životě chcete dozvědět trochu více, čtěte dál :).

Když se ohlédnu zpět do minulosti, okamžitě mě napadne, že hudba se mě držela tak nějak od narození. V hlavě projíždím imaginární databázi všech svých blízkých příbuzných a dochází mi, že snad žádnému členovi naší rodiny není hudba nebo hudební nástroj cizí. Nedá se říct, že bych pocházel přímo z nějakého muzikantského rodu, avšak genetika hraje v mém hudebním cítění jistě významnou roli.

Jako většina dětí jsem se i já blíže seznámil s hudbou v mateřské školce, kde jsem se snažil mistrně ovládnout umění trianglu a posléze flétny. Hit „Skákal pes přes oves“ bych možná na tento kouzelný nástroj zvládl zahrát i dnes, avšak zde mé umění patrně končí. Na základní škole mě zaujal mnohem sofistikovanější nástroj. S klavírem a notami jsem se aktivně přátelil pouhé dva roky. Stala se z toho však spíše povinnost než zábava a tak jsem s aktivním hraním skončil už v mých osmi letech. A to na pěkně dlouhou dobu.

Stal se ze mě spíše aktivní posluchač. Rádiové „hity“ postupně nahradil alternativní punk-rock, posléze legendy jako KISS nebo především Iron Maiden, Nightwish a Wintersun. V tu dobu už jsem tak nějak tušil, že moje hudební cítění bude směřovat spíše k melodičnosti, epičnosti, instrumentálnosti a dramatičnosti.

V tuhle chvíli musím ještě zmínit, že můj hudební vkus vždy ovlivňoval především starší bratr Ondra. Odjakživa jsme byli naladění na stejné vlně jak názorově, tak hudebně. Už jako děti jsme tak nějak oba tušili, že filmy jako Sedm statečných, Jurský Park nebo Star Wars nejsou geniální pouze díky ději, hercům nebo akčnosti, ale že celkový dojem dotváří právě hudba.

Na střední škole jsem už bez „empétrojky“ nemohl ani dýchat. Hudbu jsem si zamiloval a podobně velkou pozornost jsem začal věnovat také filmu. V té době už brácha kupoval svoje první bicí s tím, že založí kapelu. Sám jsem to nejdřív za dobrý nápad nepovažoval, ale časem mě začala zajímat baskytara. Nápad hrát na basu byl okamžitě smeten ze stolu, „Vždyť umíš na klávesy a my klávesy potřebujeme!“, říkával brácha, tenkrát ovlivněn především kapelou RIMORTIS…

Oprášil jsem tedy své tehdy 8 let staré dětské klávesy CASIO a za nějakou dobu vznikla kapela SAMHAIN. Powermetalová kapela si žádala trochu lepší klávesový skill, než je znalost základních durových akordů. Začal jsem tedy cvičit a poprvé v životě mě hra začala opravdu bavit. Zkušenost v SAMHAIN považuji rozhodně za nejdůležitější ve svém hudebním vývoji. Kapela od počátku věděla, že chce skládat především vlastní materiál a tak jsem zkusil skládat i já. Asi nemusím psát, jak tato zkušenost dopadla, tento web je toho přeci dost jasným důkazem. Se SAMHAIN jsem prožil 6 skvělých let. V roce 2008 jsme vydali česky zpívané čtyřpísňové EP Tajemství duše, do kterého jsem se autorsky zapsal skladbou Válka světů (text: Ondra Vrba). A potom především na konci roku 2009 CD The Ark of the Eternity, anglicky otextované bratrancem Lukášem Fárou. Na desce jsem se podílel šesti autorskými skladbami (Rising within dawnfall, Lineage, Only i know, Eclipse, The Cave, Revelation of the Question of Why). „Archa věčnosti“ se dočkala na první plnohodnotné CD nadstandardně kladných recenzi jak od fanoušků, tak od kritiků. SAMHAIN se rozpadl v roce 2012 těsně před nahráváním druhého CD.

V roce 2009 jsem, s již výše zmíněným bratrancem Lukášem, založil projekt Naquadah. Čistě nekoncertní „bandzonový“ projekt se prozatím dočkal tří „podomácku vyrobených“ skladeb. Lie by Heart v roce 2009, Veronica (2011) a nejnovější desetiminutový Mastermind z roku 2014. V roce 2013 jsme s Lukášem také spolupracovali na skladbě Na vršku pyramidy pro Evu Matějovskou. Mastering probíhal ve vyhlášeném studiu SONO a skladba se o rok později dočkala také klipu. Sklidila tak úspěch na televizi Óčko i na Youtube (140 tisíc zhlédnutí k červnu 2015).

Zajímavým projektem, který se mi dostal pod prsty, byl v roce 2011 projekt „3-D Vizualizace Novopacka“. Cílem práce bylo zhotovit deset na míru zkomponovaných skladeb, které sloužily jako doprovod k virtuální 3D vizualizaci okolí Nové Paky a jejím historickým nebo významným dominantám. Projekt je ke zhlédnutí k dispozici na oficiálních stránkách města.

V současnosti aktivně působím již třetím rokem v Poděbradské speedmetalové kapele RIMORTIS. Téměř každý víkend v roce koncertování ve všech koutech České republiky (např. letos již čtvrtým rokem festival Masters of Rock) v kapele s patnáctiletou historií a významným postavením na české rockové scéně mi přináší neoddiskutovatelné zkušenosti. Tento rok čeká RIMORTIS již sedmé CD s názvem Ozvěny minulosti, na které jsem přispěl sedmi autorskými skladbami z devíti.

Každý skladatel, spisovatel nebo jakýkoli umělec potřebuje pro svou práci inspiraci. Já na sebe nechávám působit vše co se kolem mě děje. Inspirací pro mě může být naprosto vše od počasí a přírody, aktuálních či historických událostí, po vlastní život, kde je pro mě poslední dobou největší múzou přítelkyně Lucka.

Nemohu z tohoto už tak dlouhého textu vynechat zmínku o mých vzorech. Hans Zimmer, John Williams, Howard Shore, Danny Elfman nebo klasici jako Vivadli, Smetana a Dvořák. Tito pánové nejvíc formovali svými mistrovskými díly můj hudební vkus, cit pro kompozici a melodii. Právě komponování filmové hudby je to, k čemu se moje sny a plány upínají nejvíce. Filmová hudba spojuje hudební žánry, nálady, techniky a dodává pohyblivým obrázkům duši. Tento odstavec bych také rád věnoval rodičům a rodině, která mě od malička ve všem podporuje a bez jejichž podpory a pomoci by obsah těchto stránek nikdy nevznikl.

Pokud jste dočetli až sem, patří Vám velký dík za trpělivost a zájem o mě a můj hudební život. Určitě nevynechejte záložku ukázky a pro další informace osobní či profesionální mě neváhejte kontaktovat.

J. V.